Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats, Three Pocket
Polypropylene lab coats feature three convenient pockets and provide economical, lightweight protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ SMS Lab Coats, Elastic Wrists, No Pockets
Breathable SMS lab coats feature three layers of protection against particulates, light liquid splashes, or sprays.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, Healthcare, Controlled Environments |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Folded |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
CritiCore Protective Wear Poly / Cotton Lab Coat in White
Poly / Cotton lab coat in white designed with 3 pockets, adjustable snap-sleeves, and a snap front enclosure.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL147 Unisex Short-Length Lab Jackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Short-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.5 in. |
| Sleeve Style | Raglan |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Dental, Blood Collection, Nursing, Quasi-Cleanroom Applications |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Certifications/Compliance | AAMI PB70 Level 2 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | No Collar |
Cellucap White SMS Lab Coats, Open Wrists
SMS lab coats feature open wrists and flat collar. Ideal in heavy dust or splash environments.
| Resistance | Dust,Splash |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Model | 3503 |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | For dusty areas and splash protection |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
LabAid Lab Coat
LabAid professional lab coats come with traditional collars and cuffs to ensure maximum worker comfort.
| Color | White |
|---|---|
| Material | SMMS |
| Gender | Unisex |
| Collar Type | Knit |
CritiCore Protective Wear ESD Knit Waist Length Lab Coats
Lab coats offer protection against static build up and electrostatic discharge in a variety of industrial environments.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Seam Type | Pre-serged/Felled |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Tians epic™ SPP Basic Protection Lab Coats
Sky blue lab coat with white collar, wrists, and snaps is ideal for use in controlled environments and many general application areas.
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| For Use With (Application) | For general protection and safety |
| Closure Type | Snaps |
| No. of Pockets | 3 |
Valutek™ Spunbond Polypropylene Lab Coats
Disposable lab coats without pockets are manufactured with strong, lightweight, breathable, non-linting fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Collar Type | Shirt Collar Design |
| Sterility | Non-sterile |
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrist, No Pockets
Polypropylene lab coats provide economical, lightweight protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Cardinal Health™ Standard Lab Coats
Standard lab coats protect from low fluid levels. Choose from blue or white with traditional or knit collar.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cenmed™ PMD Prosafe Disposable Premium Economy Lab Coats, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anti-static lab coats made of 3-layer SMS offer fluid resistance and are professional and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Barrier Retention | Hydrostatic Head of 38.2 cmH2O |
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Model | B113600SB |
| Material | SMS,Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Premium |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL470BJ Unisex Long Length White Lab Coats, Cost Effective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cost effective long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains,Static |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
National Safety Apparel™ FR Chemical Resistant Lab Coat , Royal Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lab coat features proprietary CR/FR fabric to provide multi-hazard protection without feeling weighted. Breathable chemical resistance meets superior flame resistance for protection and does not sacrifice comfort.
| Resistance | Fluids,Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Royal Blue |
| Material | Aramid Fiber |
| Certifications/Compliance | NFPA 70E, NFPA 2112, ASTM F1506, CSA Z462, OSHA 1910.269 |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Food Processing |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Reusable Barrier Lab Coats with Static Management
Designed to provide 360-degree splash protection, this barrier coat is made with high-density, fluid-resistant polyester fabric and carbon fiber stripes to dissipate static electricity.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White (with thin black carbon-fiber stripes) |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |